Оскарження дій суб’єкта владних повноважень, окремо від постанови про притягнення до адміністративної відповідальності – позиція Великої Палати Верховного Суду.

Оскарження дій суб’єкта владних повноважень, окремо від постанови про притягнення до адміністративної відповідальності – позиція Великої Палати Верховного Суду.


Притягнення до адміністративної діяльності, у відповідності до чинного законодавства України, здійснюється величезною кількістю органів державної влади. Проте, загалом їх можна поділити на дві категорії:


  • Органи судової влади. В цій ситуації контролюючі органи лише складають протокол про адміністративне правопорушення та формують справу, а винесення постанови – є виключним повноваженням суду.
  • Інші (органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування). В такому випадку органи влади уповноважені не тільки складати протоколи про правопорушення, а й приймати постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.


Також, окрім суб’єктного складу осіб, що здійснюють розгляд справи про адміністративне правопорушення – цікавим є питання оскарження прийнятих цими органами рішень.


  Так, постанова про притягнення до адміністративної відповідальності винесена судом -  оскаржуються у порядку передбаченому ст. 294 КУпАП і за процедурою визначеною КУпАП до апеляційного суду загальної юрисдикції.

   В той же час, постанови прийняті іншими органами влади – оскаржуються у порядку визначеному КАС (Кодексом адміністративного судочинства) України, із особливостями визначеними КУпАП.


Вказані відмінності дуже важливі, оскільки суттєвим чином відрізняють порядок оскарження.

Повертаючись до головної теми, треба сказати, що позиція ВП ВС була викладена саме з питання оскарження дій суб’єкта владних повноважень під час складання протоколу про адміністративне правопорушення без подальшого прийняття постанови (без наявності повноважень приймати постанову).


Розглядаючи справу №712/7385/17 Велика Палата Верховного Суду висловила правову позицію:

«Оскільки дії відповідачів щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення без ухвалення рішення про притягнення особи до адміністративної відповідальності не породжують правових наслідків для позивача та не порушують його права, то вони окремо від постанови суду про притягнення до адміністративної відповідальності не оскаржуються».


Тож беремо до уваги вказану правову позицію, та оскаржуємо адмінпостанови правильно!

 

Ніквас В’ячеслав

адвокат, старший партнер